Mechanizmy motywacyjne człowieka różnią się w zależności od celu jaki chcemy osiągnąć. Podobnie jest z wykonywaną pracą. Pewnie nie raz zastanawiałeś się dlaczego wykonujesz ten, a nie inny zawód. Co tak naprawdę stanowi zachętę do porannego wstawania? Motywacja ma kluczowe znaczenie zarówno w życiu osobistym jak i zawodowym. W dzisiejszym artykule skupimy się na drugim elemencie – sprawdzimy jakie czynniki stanowią bodziec do wykonywania danej profesji.

automotywacjaMotywacja to nic innego jak siła, która popycha do działania. Jesteś bowiem zdeterminowany, masz chęć aby osiągnąć sukces. Każdy, kolejny krok zbliża Cię do zamierzonego celu. Nie inaczej jest w pracy. Psychika człowieka to bardzo skomplikowane narzędzie – każdego z nas bowiem co innego demotywuje i motywuje. Decyduje o tym wykreowany, na przestrzeni lat, system wartości i osobowości pracownika. Nie ulega jednak wątpliwości, że najlepszym bodźcem do działania w sferze zawodowej jest wynagrodzenie. W głównej mierze pracujemy po to, by zarabiać i odnosić z tego tytułu korzyści finansowe, dzięki którym zaspokoimy nasze potrzeby. Często jednak wstydzimy się przyznać do tego, że pieniądze są głównym motorem napędowym. Wynika to z faktu, że jesteśmy wówczas postrzegani jako osoby płytkie i skupiające się na materialnej stronie wykonywanego zawodu. Nie mniej jednak sprawiedliwy poziom wynagrodzenia, adekwatny do wykształcenia i kwalifikacji, to najlepszy sposób by zmotywować człowieka do pracy.

Podczas rozmów kwalifikacyjnych jednym z najczęściej wymienianych motywatorów do podjęcia zawodu jest rozwój osobisty. Praca musi przynosić nie tylko dochody ale przede wszystkim powinna powodować systematyczny rozkwit. Wiąże się to z możliwością realizacji własnych pomysłów – dzięki czemu pracownik może pokazać, że jest osobą kreatywną, a przy tym chce się uczyć od najlepszych. Z drugiej strony rozwój oznacza również stawianie przed sobą wyzwań. Praca powinna realizować ambicje i aspiracje. Nie może hamować człowieka i zamykać w kręgu rutynowych działań. Pracownikowi nie wolno podcinać skrzydeł. Musi tworzyć i planować, a przyniesie to pozytywne efekty zarówno jemu jak i firmie.

 

motywacjaW pracy równie istotny, jak osiągnięte wyniki, jest klimat panujący wśród pracowników. Zgrany zespół, pozytywne wibracje, brak rywalizacji – to czynniki, które zadowolą każdego. Ludzie stanowią świetną grupę wsparcia nawet w najtrudniejszych momentach. Jeśli atmosfera w pracy wpływa korzystnie na Twoje samopoczucie, z przyjemnością wracasz do niej każdego dnia. Szacunek i zaufanie to podstawy kultury pracy. Co więcej, świetnym motywatorem są wszelkiego rodzaju pochwały. Pracodawca doceniając Twoje starania, wspierając dobrym słowem czy premią sprawia, że Tobie jeszcze bardziej się chce, a Ty sam widzisz, że zaangażowanie nie idzie na marne. Dzięki komplementom czujesz się potrzebny i widzisz sens w swoim działaniu.

Ostatnim, bardzo ważnym z punktu widzenia pracownika, bodźcem motywującym jest bezpieczeństwo. Składają się na nie takie elementy jak dobra kondycja firmy, regularne wypłaty czy stabilność zatrudnienia. Pewność pracy w czasach kryzysu okazuje się być wartością największą.

            Nie jest to oczywiście pełna lista wszystkich motywatorów. Trzeba jednak pamiętać, że odpowiedni balans między nimi może powodować zwiększenie zaangażowania pracowników. Z kolei ich brak może prowadzić do spadku aktywności zawodowej.

 

Baw się dobrze!

Artur Wiktor

160x226

 

 

Chcesz poznac więcej technik motywujących? 
Poznaj wszystkie metody skutecznej motywacji – Wejdź Tutaj>

motywacja

 

Dziękuję za Przeczytanie :)

Dziękuję za Przeczytanie :)

Chcesz byc na bieżąco? Zapisz się na Newsletter. W pierwszej kolejności dostaniesz informacje o nowych artykułach i skutecznych metodach marketingu internetowego.
Zostaw poniżej swój najlepszy adres e-mail.

Pomyślnie zasubskrybowano!

Udostępnij na Pinterest

Podziel się z innymi darmową o wartościową wiedzą

Share this post with your friends!