Nowy rok to świetny moment, by dokonać podsumowań i  wyznaczyć sobie cele na kolejne miesiące. Żeby tego dokonać warto jest jednak przyswoić sobie pewne metody na poprawę samozaparcia i systematyczności. Bez tego nawet najbardziej misterny plan może legnąć w gruzach.

Żaden człowiek sukcesu nie stanąłby na podium gdyby nie podstawowa umiejętność jaką jest systematyczne działanie. Aby móc dobrze zarządzać swoim życiem i prowadzić się po drodze spełnienia trzeba pamiętać o kilku metodach, które zdecydowanie ułatwiają wspinanie się po drabinie powodzenia. Systematyczność ma za zadanie zbudować w nas dryg do silnego zaangażowania w konkretne czynności. Bez wewnętrznego samozaparcia ani rusz. Co zatem należy zrobić, by się to zmieniło?

Konkretne metody na poprawę systematyczności:

  • Po pierwsze warto działać w taki sposób, by tworzyć dla samego siebie przyjemne warunki do pracy. Na pewno nie jest tak, że wszystkie czynności wykonujesz bez wcześniej przemyślanego planu. Zastanów się co, w codziennym postępowaniu robisz systematyczne i dlaczego to sprawia Ci przyjemność? Postaraj się te same powody przenieść na zupełnie inne działania. Sam zarzuć na siebie wędkę i pociągnij za żyłkę. Sprawianie sobie samemu przyjemności, a zarazem czerpanie z tego korzyści może dać naprawdę fajne rezultaty.
  • Dokonaj selekcji i ustal priorytety. Doba ma tylko 24 godziny. Nie zawsze jesteś w stanie zrobić wszystko, co sobie zaplanowałeś. Ważne jest więc oddzielenie spraw ważniejszych od mniej ważnych i skupienie się na tym, co w danym momencie ma dominującą rolę. Koncentracja na najważniejszych zadaniach sprawi, że będziesz mieć kontrolę nad czasem i dokonasz słusznego podziału działań. Cel jest istotny dla systematyczności. W tym przypadku staraj się być realistą i nie przeceniać sił nad zamiary.
  • Co więcej staraj się planować zadania na tyle małe, abyś był w stanie je wykonać bez większego oporu. Twój życiowy sukces składa się z małych działań, które po pewnym czasie procentują konkretnym zyskiem. Dlatego nigdy się nie spiesz i podziel osiągnięcia na mniejsze cząstki, które bez problemu będziesz w stanie zrealizować. Aby do czegoś dojść najpierw trzeba pracować nad nawykiem, później dopiero skupiać się na całej reszcie.

 

metody na poprawę systematycznościZapisuj każdą czynność, którą dodanego dnia chcesz wykonać. Niby to trywialne ale zdecydowanie bardziej pomaga skupić się na wykonaniu samego zadania, niż jego zapamiętaniu. Nawet w tym przypadku trzeba oszczędzać energię. Do zapisywania zadań możesz używać tego, co uważasz za najbardziej optymalne dla siebie. Spisanie zadań pozwala zaoszczędzać drogocenny czas. Możesz być pewny, że nie zapisane zadanie z pewnością nie zostanie zrealizowane bo po prostu o nim zapomnisz.  Nie zaprzątaj sobie jednak głowy skomplikowanym planem. Im prościej tym lepiej. Stwórz maksymalnie dwie listy: jedną na zadania domowe, drugie na zawodowe. Do spraw zawodowych możesz wykorzystać na przykład Outlooka, a do prywatnych smartphona.

Zadania możesz zapisywać z określeniem czasowym, będą to te z wyższym priorytetem, oraz te, które nie wymagają w tym momencie zawężenia do konkretnej godziny. Warto zapełnić tak zwane „szuflady czasowe”. Są to momenty w ciągu dnia, kiedy nic konkretnego nie robisz, na przykład stoisz w korku albo przebywasz w komunikacji miejskiej. Wykorzystaj te „dziury”, by zrobić coś produktywnego. Wymaga to kreatywności ale z pewnością po pewnym czasie dojdziesz do wprawy. Jeśli Twój grafik często się zmienia, staraj się podchodzić do niego bardzo elastycznie. Dokonuj aktualizacji zadań ale co najważniejsze często sięgaj do listy w ciągu dnia. To pomoże Ci, z wyprzedzeniem, na przykład zaplanować zadania na kolejny dzień.

Za każdy, napotkany wysiłek, sam siebie nagradzaj. Im bardziej efektywna będzie nagroda, tym bardziej Twój mózg będzie domagał się kolejnych zadań, które do niej doprowadziły. Wykonuj czynności bardzo świadomie i z koncentracją.

Powtarzaj plan tak często, aż dojdziesz do perfekcji. Wyrób w sobie nawyk, a już nigdy nie będziesz musiał myśleć o systematyczności.

 

Uśmiechnij się 🙂
Artur Wiktor

Artur Wiktor

 

Chcesz otrzymać jeszcze więcej darmowej i wartościowej wiedzy?
Zapisz się tutaj>

bądź na bieżąco

Dziękuję za Przeczytanie :)

Dziękuję za Przeczytanie :)

Chcesz byc na bieżąco? Zapisz się na Newsletter. W pierwszej kolejności dostaniesz informacje o nowych artykułach i skutecznych metodach marketingu internetowego.
Zostaw poniżej swój najlepszy adres e-mail.

Pomyślnie zasubskrybowano!

Udostępnij na Pinterest

Podziel się z innymi darmową o wartościową wiedzą

Share this post with your friends!