Motywacja to bodziec, który ma za zadanie popchnąć w stronę realizacji marzeń. Działanie wszelkich motywatorów i demotywatorów ma znaczący wpływ na podejmowanie określonych kroków aby odnieść postawione sobie cele. Często jest bowiem tak, że działanie tych drugich ma większą siłę przebicia, koncentruje nas na czymś innym lub skłania do zachowań, w danej chwili, niepożądanych. Jak zatem zmotywować się by podążać drogą urzeczywistniania ukrytych pragnień? Z poniższego artykułu nauczysz się ciekawych technik, które zbliżą Cie do celu.

celeDobry plan to połowa sukcesu. Weź więc kartkę i długopis, spisz dokładnie czego chcesz. Po pierwsze cele powinny być konkretne. Zastanów się co chcesz osiągnąć, jakie cele w swoim życiu uważasz za priorytetowe, pod żadnym pozorem nie wypisuj ogólników. Po drugie, pamiętaj, że owe cele powinny być mierzalne tzn. muszą pojawić się pewne symptomy, które będą pokazywały, że został on osiągnięty. Zastanów się jakie zmienne będą wskazywały na jego realizacje. Po trzecie, cel musi być osiągalny czyli mówiąc wprost – realny do wykonania. Nie stawiaj przed sobą zamiarów, których wiesz, że i tak nie będziesz w stanie osiągnąć. Po czwarte, zamysły będą możliwie do realizacji jeśli będą zgodne z Tobą. Zadaj sobie proste pytanie – co jest Twoją „marchewką”, która pcha Cię do działania? Dlaczego akurat to jest dla Ciebie istotne? Czy jest coś, co Cię powstrzymuje od osiągnięcia celu? Tego typu proste zabiegi dają naprawdę dużo – dzięki nim wiesz, czego tak naprawdę chcesz. Ostatnim krokiem jest osadzenie celu w czasie, dokładne zaplanowanie KIEDY chcesz dany cel osiągnąć. Ramy czasowe powodują, że prężniej działasz i nie przekładasz ważnych spraw na później.

Najtrudniejszy jest zdecydowanie pierwszy krok. Dobrze jest więc mieć wokół siebie ludzi, którzy dobrym słowem wspomogą i zaangażują się emocjonalnie w Twoje poczynania. Jeśli zdeklarujesz przed większym gronem osób swoje zamiary, jest bardziej prawdopodobne, że je zrealizujesz. Czasem głupio jest się przyznać przez znajomymi, że nie wykonałeś określonych zadań. Ludzie mogą potraktować Cię jak osobę, która rzuca słowa na wiatr. Pomyśl jaką będziesz mieć satysfakcję, gdy pochwalisz się  rezultatami. Z pewnością wywołasz pozytywne wrażenie. Odpowiedni ludzie to najlepsi motywatorzy. Wzoruj się więc na ludziach, którzy odnieśli w życiu sukces. Jeśli oni to dlaczego nie Ty? Zwycięstwo innych działa jak bodziec. Sukces jednych jest motywacją do działania drugich – trzeba tylko chcieć.

swotPrzed podjęciem ostatecznych kroków dobrze jest również uporządkować wszystkie zgromadzone informacje. Przydaje się do tego prosta metoda SWOT, przydatna w sytuacjach planowania. Stwórz tabelę, która ukaże Twoje mocne strony (Strenghts) pchające Cię do realizacji celu. Nie zapomnij również o słabych stronach (Weaknesses) – wypisz elementy, które ewentualnie mogą  hamować Cię przed osiągnięciem celu. Co więcej, staraj się ich unikać. Zapisz również szanse (Opportunities) – czynniki, które będą efektem korzystnej zmiany dzięki owym postanowieniom. Jeśli uważasz, że istnieją również zagrożenia (Threats), które stwarzają możliwość niekorzystnych zmian – utrwal je na kartce papieru.

            Podejmując powyższe kroki na pewno będzie ci się łatwiej zmotywować do działania. Dobrze mieć wszystko spisane. Dzięki temu zyskasz pewność , że żadne myśli nie zostaną pominięte. Droga do realizacji celu jest wyboista dlatego oprócz szans, wynikających z osiągania zamierzonych aspiracji, trzeba zwrócić uwagę również na ryzyko, które może niespodziewanie pojawić się w czasie podejmowanych czynności.

 

Baw się dobrze!

Artur Wiktor

Artur Wiktor

 

 

 

JAK BŁYSKAWICZNIE PRZECHODZIĆ OD PLANU DO DZIAŁANIA BEZ FILMÓW MOTYWACYJNYCH I SUPERTECHNIK

Oto Twój prywatny motywacyjny cykl treningu. Skorzystaj z niego Tutaj>>>

motywacja bez granic

Dziękuję za Przeczytanie :)

Dziękuję za Przeczytanie :)

Chcesz byc na bieżąco? Zapisz się na Newsletter. W pierwszej kolejności dostaniesz informacje o nowych artykułach i skutecznych metodach marketingu internetowego.
Zostaw poniżej swój najlepszy adres e-mail.

Pomyślnie zasubskrybowano!

Udostępnij na Pinterest

Podziel się z innymi darmową o wartościową wiedzą

Share this post with your friends!