Do czego służy metoda swot?

Organizując własny czas warto jest zastosować pewne techniki, które zdecydowanie ułatwiają pracę i porządkują wykonywanie zadań. Aby móc to zrobić dobrze jest wykonać analizę zarówno mocnych jak i słabych stron. Do tego celu świetnie nadaje się metoda swot, która pomaga porządkować informacje, a zarazem bywa stosowana we wszystkich obszarach planowania strategicznego jako uniwersalne narzędzie pierwszego etapu analizy. Metoda swot ułatwia obserwację wewnętrznych jak i zewnętrznych cech środowiska, jest przy tym niezbędnym elementem tworzenia strategii marketingowej danego projektu.

Metoda swot niekoniecznie musi być wykorzystywana jedynie do analizy i tworzenia planu działania przedsiębiorstwa czy firmy. Można ją również zastosować na potrzeby osobiste. W ten sposób efektywnie tworzy się motywacyjny plan i dokonuje rozbioru na czynniki pierwsze czynności koniecznych do wykonania. Metoda swot pozwala na skuteczne dążenie do celów przy równoczesnym zarządzaniu własnym „Ja”.

 

Metoda swot i jej przygotowanie

Wykorzystując tą technikę na co dzień łatwiej jest dokonać obserwacji wskaźników, które ostatecznie mogą zadecydować o powodzeniu. Nazwa tej analizy została stworzona na podstawie angielskich wyrażeń, które stanowią jej istotę.

metoda swotMetoda swot składa się bowiem z czterech, podstawowych czynników: silnych stron (strengths), słabych stron (weaknesses), szans (opportunities) oraz zagrożeń (threats). Każdy z nich ma zasadniczy wpływ na daną strategię. Określając mocne strony organizacji, czy też samego siebie, dostrzegamy pozytywny obraz przedsięwzięcia i widzimy, że rokuje on na rozwój. Wyliczamy wszystko, co stanowi swoisty atut i przewagę. To również daje nam osobistą siłę i sprawia, że wierzymy w powodzenie działania. Metoda swot nie zapomina również o wyliczeniu negatywów. One również są istotne z punktu widzenia rozwoju i strategii. Czynniki, które ograniczają wszelką sprawność, zanim zostaną przezwyciężone, muszą zostać zauważone.

Po drugiej stronie medalu pojawiają się również pozytywne zjawiska, szanse, które jeśli tylko zostaną właściwie wykorzystane wspomogą czyhające ryzyko. Nie można równocześnie zapominać o zagrożeniach , czyli wszelkich barierach i utrudnieniach. Będą one miały negatywny wpływ jeśli nie podejmie się odpowiednich kroków zaradczych.

 

 

Metoda swot jako niezawodny sposób na zarządzanie

Często, podczas omawiania tej metody, dzieli się kartkę papieru na 4, po każdej stronie wypisując w punktach wszystkie elementy poszczególnych etapów. Dobrze wykorzystana metoda swot pomoże w dobraniu odpowiedniej strategii oraz pozwoli odpowiedzieć na wcześniej zadawane pytania dotyczące przedsięwzięcia.

Warto sprawdzić czy w pełni wykorzystujesz posiadany potencjał. Podejdź do zadania w bardziej obiektywny sposób, gdyż wyniki analizy mogą znacząco wpłynąć na dalszy rozwój działania.

Metoda swot to najbardziej skutecznie narzędzie dające ogólny obraz rzeczywistości i pozwalające na obiektywne stworzenie strategii działania.

 

Uśmiechnij się 🙂

Artur Wiktor

Artur Wiktor

W odpowiednim planowaniu i analizowaniu potrzebna jest motywacja.
Skorzystaj z mojego bezpłatnego ebooka „Jak się skutecznie motywować”

Jak się skutecznie motywować

Dziękuję za Przeczytanie :)

Dziękuję za Przeczytanie :)

Chcesz byc na bieżąco? Zapisz się na Newsletter. W pierwszej kolejności dostaniesz informacje o nowych artykułach i skutecznych metodach marketingu internetowego.
Zostaw poniżej swój najlepszy adres e-mail.

Pomyślnie zasubskrybowano!

Udostępnij na Pinterest

Podziel się z innymi darmową o wartościową wiedzą

Share this post with your friends!